Trocha historie

Bizon americký (Bisonbison) je statné zvíře, největší savec amerického kontinentu. Existují dva poddruhy bizon prérijní (Bisonbisonbison) a bizon lesní (Bisonbisonathabascae).

Předchůdci dnešních bizonů se do Ameriky dostali z Asie přechodem přes pevninský most v místě nynějšího Beringova průlivu. Bizon americký se vyvinul z bizona širokočelého (Bisonlatifrons), který byl mnohem mohutnější a který vyhynul před 6 000 lety.

Výška bizona v kohoutku je u samců 170 - 190 cm, délka 370 cm, hmotnost 900 - 1 500 kg, u samic výška v kohoutku 125 - 150 cm, délka 250 - 310 cm, hmotnost 500 - 750 kg.

Prérijní bizon se původně vyskytoval na Velkých pláních od kanadské Alberty až po Mexiko, ale žil i daleko na východ od řeky Mississippi. Do poloviny 19. století však všichni bizoni vyskytující se východně od Mississippi vyhynuli. Méně početní lesní bizoni obývali lesnaté horské oblasti na západě Severní Ameriky.

Bizoni jsou přežvýkavci. Spásají traviny, zejména tzv. bizoní trávu (Buchloëdactyloides). Lesní bizoni se navíc živí výhonky dřevin, žaludy a bobulemi.

Říje probíhá od května do září, kdy spolu bizoní býci urputně zápasí. Po devítiměsíční březosti rodí samice jedno mládě, které kojí asi rok. Telata zůstávaj í u matky až do dosažení dospělosti, tj. do stáří tří až pěti let.

Protože měli bizoni jen málo nepřátel - kromě člověka to byli medvěd grizzly, puma a vlk - je jejich počet v době před příchodem bělochů odhadován na 30 - 70 milionů. Pro kočovné indiánské kmeny, které obývaly Velké pláně, se stali nepostradatelnými zvířaty. Indiáni z nich dokázali zužitkovat skoro vše, od rohů až po paznechty. Američtí kongresmeni si uvědomovali, že život kočovníků je plně závislý na bizonech, a tak roku 1871 schválili zákon, jenž povoloval jejich plnou likvidaci. Nastala opravdová jatka. Ročně padlo 250 000 bizonů. V roce 1889 zbylo pouhých 542 bizonů. Dnes se s bizony můžeme setkat v chráněných oblastech indiánských rezervací a na soukromých rančích.

akce
akce
napojovy_listek
jidelni_listek>
trocha_historie
dagerotypie
kontakty
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat